Значение на името Даная. Имен ден и митология. Картина от Рембранд „Даная“. Отношенията ѝ със Зевс, Персей, Хермес, Хадес, Посейдон, Горгона Медуза, фуриите и Атина Палада.
Даная е благозвучно женско име. То произхожда от Гърция. През вековете се разпространява на север до Скандинавието.
Корените на името се проследяват до древногръцката митология. Там то е символ на сила и на неизбежна съдба. Съвременният човек го асоциира с грация, изящество, женственост, мъдрост.
Значение на името Даная в различни езици | |
---|---|
Език, група езици | Значение |
Древногръцки | смела, дръзка |
Древногръцки II вариант | измъчвана от жажда, жадуваща |
Арабски | перла, чисто злато |
Славянски | дневна (денной) |
Тюркски | голяма, едра перла |
Съдържание
Имен ден на Даная
В християнството Даная е отнесена към кръстените в чест на свети Данаил, заедно с Даниела и Даниел. Всички те имат имен ден на 17 декември. Даная е причислена поради близкия звуков състав на името, а не поради неговото значение. Данаил се разчита като Божи съд.
ВАЖНО: Вижте какво пишат читателите ни за Даная, оставете и своето виждане или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари за богинята.
Значение на името Даная
Името Даная се среща за първи път в древногръцките митове, които са създавани около 30 века до н. е. То категорично принадлежи на древните гърци, но за значението му се съди по косвени признаци.
Според някои тълкуватели то означава просто „гъркиня“ в античния смисъл на думата. Наричаме тогавашните мъже елини, а жените? Може би е имало специална дума, от която произлиза Даная.
- Втора версия: името значи неутолима жажда, жадуваща.
- Трета версия: Даная от дадена, в смисъл на „дадена на боговете“. Тук се визира митът със Зевс.
- Четвърта версия: прекрасна и целомъдрена.
В някои версии се смесват два източника – митологията на Древна Гърция и славянската дохристиянска култура.
Митология за богиня Даная
Митът за Даная напомня за непорочното зачатие на Дева Мария.
Такъв паралел се прави недвусмислено от 12 век, когато алегоричната интерпретация на мита твърдо се установява на служба на християнските морални учения.
Даная става пример за скромност, а медната кула – символ на нейната добродетел и целомъдрие.
В „Морализирания Овидий“ (1328 г.) Берюир прави пряк паралел между Даная и Дева Мария.
Даная и Зевс
Даная е дъщеря на царя на Аргос. Владетелят питал оракула за раждането на син, а получил страшното предупреждение, че ще му се роди внук, който ще го убие.
За да предотврати смъртта си, Акрисий решил да задържи дъщеря си девственица и я заключил в медна кула. Металните стени не спрели бога на боговете Зевс. Той се превърнал в златен дъжд и проникнал в кулата (Даная). В резултат се родил Персей – бъдещ герой и палач на горгоната Медуза.
Акрисий чул от тъмницата детски глас и заставил Даная да обясни кой е баща на детето. Той не повярвал, че е заченала от Зевс. Заради предсказанието, решил да се избави от двамата. Не желаел да ги убива, затова ги затворил в бъчва и ги хвърлил в морето. Оставил съдбата им на волята на боговете. Ако Даная е казала истината, то Зевс не би оставил сина си да загине.
Даная и Персей
Вълните отнесли бъчвата до о. Сериф, където била уловена от брата на серифския цар Полидект. Даная и синът й останали да живеят в двора. Скоро царят започнал настойчиво да се домогва до благоволението на Даная. Получавайки откази, той се ядосал и щял да я вземе насила, но синът й – вече отраснал, се застъпил за майка си. За да го отстрани, Полидект го пратил срещу горгона Медуза. Смятал, че юношата няма да се върне жив.
Персей се върнал с главата на горгоната, при вида на която Персей се вкаменил. Даная се завърнала у дома.
Впоследствие Персей наистина убил дядо си – случайно. Това се случило при състезания по мятане на диск. Персей сгрешил и изпратил диска към трибуните, където дядо му инкогнито наблюдавал игрите. Ударът бил смъртоносен, пророчеството – изпълнено.
Самообвинявайки се за смъртта на баща си, Даная се върнала в златната тъмница от своята младост. Тя живяла там до края си, а Персей извършил редица подвизи, издигайки се сред най-прославените герои. Като син на Зевз и полубог, името му украсило съзвездието Персей.
Данай и Даная?
Данай е предшественик на Даная, неин прадядо.
Цар Данай имал 50 дъщери – Данаидите. Чичо им поискал да се омъжат за неговите 50 синове – Египтиадите. Но имало пророчество, че Данай ще загине от ръката на зет си. Затова той привидно се съгласил на сватбите, но поръчал на дъщерите да убият своите съпрузи в първата брачна нощ. Всички го направили, освен най-голямата – Хипермнестра. Тя пощадила съпруга си Линкей.
Линкей отмъстил за смъртта на своите 49 братя като убил Данай. Изпълнил пророчеството.
От брака му се родил Абант – баща на Акрисий. Той наследил от баща си царската власт в Аргос.
Още нещо интересно ТУК: Храм на Атина Палада. На какво е богиня кръстницата на гръцката столица?
Известни елементи от мита за Персей
Божественият произход на Персей му помага в неговите подвизи. Героят получава няколко смислени подаръци, които му позволяват да оживее и да постигне целите си.
Най-ценните подаръци са щит от Атина, сандали от Хермес и шлем от Хадес.
- Щитът на Атина. Това е хитрото пособие, което осигурило победата на Персей над горгоната Медуза. Всеки, погледнал горгоните, се вкаменявал. Атина дала на героя блестящ щит от мед, който отразявал всичко като огледало. Персей гледал горгоните през щита си и затова не се вкаменил.
- Шлемът на Хадес за невидимост помогнал на героя да се оттегли от мястото, без да бъде забелязан. Двете оживели горгони озверели от смъртта на сестра си и претърсили острова за виновника, но не успели да го видят.
- Сандалите на Хермес. Крилатите сандали били в арсенала на героя. Те му позволили да се придвижва бързо.
Погледнете и ТУК: Паякът Арахна и богинята Атина Палада. Митология и значение на ужасяващия образ.
Спасяването на Андромеда
Андромеда е съпругата на Персей. Те се срещат при драматични обстоятелства – когато девойката е прикована за надморска скала в очакване да нахрани чудовището Кит. Персей влязъл в бой с Кит и го победил с помощта на подаръците от боговете. Сандалите на Хермес го издигнали във въздуха и му позволили да нападне с меча си в гръб. Персей показал на чудовището главата на Медуза, прикрепена към щита му. Чудовището се вкаменило и потънало.
Персей освободил Андромеда и я върнал на баща й, който веднага му я дал за жена.
Даная в изкуството
Митът за Даная дава сюжет за множество произведения на изкуството, в това число картини на Климат, Рембранд и Тициан.
Тициан
Тициан е създал минимум пет картини, изобразяващи Зевс като златен дъжд как прониква в укритието на Даная.
Първият вариант е нарисуван през 1544 – 1545 г. по поръчка на кардинал Алесандро Фарнезе. Това е първата работа на художника за Фарнезе. По слухове, Тициан рисувал Даная по модел на куртизанката Ангел – любовница на кардинала. Картината толкова много се харесала, че по-късно тициан нарисувал още четири известни версии.
Картината на Рембранд „Даная“
За разлика от произведенията на други художници, при Рембранд отсъства златният дъжд и погледът на Даная не е насочен нагоре, както е можело да се очаква, а настрани с протегната ръка.
Картината на Рембранд е рисувана в периода 1636—1647. През 1772 г. е придобита от Екатерина II от наследниците на барон Луи Антуан. Сега произведението е в колекцията на Ермитажа. През 1985г. става жертва на вандализъм.

Картината „Даная“ от Рембранд
Даная на Густав Климт
Майсторът на „Целувката“ създава своя оригинална версия на митологичния сюжет. Всички детайли от мита са премахнати от картината. Оставена е само сцената с оплождането – миг, замръзнал за векове по воля на художника.
Златният дъжд, проникващ в тялото на Даная, и орнамента на картината придават на този древен сюжет характер на възвишена сакрална сцена.
Заоблените женски форми и орнамента са главни композиционни елементи, които придават еротика на платното. Тя още повече се подчертава от златния цвят на дъжда. Изборът на позата и изменената перспектива придават на тялото на Даная необичайна сексуалност, а в това време орнаментирането създава определена дистанция.
В нито една друга своя работа художникът не подчертава до степен на хипертрофия женската сексуалност.

Картината „Даная“ от Густав Климт
Други картини на Даная от класиката
Ян Госарт (Мабюз), 1527 – първи след античността въплъщава в европейското изкуство мита за Даная. Живописната традиция да се изобразяват Даная и златния дъжд започва именно с тази картина. Платното има чувственост, която не е свойствена за Средновековието, но все пак като много средновековни автори, Мабюз вижда в Даная въплъщение на целомъдрието.
Митът за Даная вълнуват още художниците Рубенс, Антонио да Кореджо (1531), Тинторето (1570), Артемизия Джентилески (1612), Орацио Джентилески (1621), Жак Бланшар (1631—1633), Джовани Батиста Тиеполо (1736), Каролюс-Дюран (1900), Хендрик Холциус (1603), Ежен Субиран, Йоахим Айтевал, Джулио Романо, Джон Уотерхауз.
Вижте и ТОВА: Какво е произведение на числа в математиката. Декартово произведение и другите видове операции.