Изберете страница

Какво трябва да знаем за богиня Атина Палада и нейният храм. Легенди и митология.

Атина е една от най-почитаните божества в древногръцката митология, богиня на мъдростта, справедливата война и занаятите. Тя е покровителка на множество градове, но най-вече на Атина, който носи нейното име. Като богиня на мъдростта, тя съчетава интелектуалната проницателност с практическите умения. За разлика от Арес, който олицетворява суровата сила и кръвожадността във войната, Атина представлява стратегическото мислене и справедливата битка. Нейните основни символи са совата, маслиновото дърво, щитът с главата на горгоната Медуза, копието и шлемът. Совата става символ на мъдростта именно заради връзката си с Атина.

В изкуството тя често е изобразявана с величествена осанка, облечена във военно снаряжение, но със спокойно и замислено изражение, подчертаващо нейната интелектуална същност. Атина е една от малкото божества, които никога не са се омъжвали и са останали девствени. Тази ѝ характеристика подчертава нейната независимост и силна воля. Като покровителка на занаятите и особено на тъкачеството, тя е почитана под името Атина Ергане. Нейният главен празник в Атина е бил Панатенеите, честван през месец хекатомбеон в разгара на лятото – най-важното празненство в атинския календар.

Раждане на богиня Атина

Историята за раждането на Атина е една от най-забележителните в гръцката митология. Според най-разпространената версия, тя се ражда направо от главата на върховния бог Зевс. Причината за това необичайно раждане е пророчество, според което детето на Метида (първата съпруга на Зевс) ще надмине баща си по мощ. За да предотврати това, Зевс поглъща бременната Метида. След време той получава силно главоболие и нарежда на Хефест да разцепи главата му с брадва.

ВАЖНО: Преди да продължим, ето едно езотерично видео (почти магическо) за това, как днес Атина е една от тъкачките на нашата реалност, а също и за отношенията ѝ с Арахна и какво означава това за нас:

От разцепената глава на Зевс изскача Атина – напълно порасла и въоръжена, с боен вик, който разтърсва небето и земята. Този мит символично представя раждането на мъдростта директно от божествения разум. Появата ѝ в пълно бойно снаряжение подчертава готовността ѝ да защитава справедливостта и реда. В някои версии на мита се казва, че когато Атина се появила, боговете били толкова впечатлени, че дори Хелиос спрял колесницата си в небето. Това необикновено раждане определя и особеното място на Атина сред олимпийските богове – тя е единствената, която споделя привилегиите и властта на баща си Зевс.

богиня атина 04

Погледнете и ТУК: Какво да пия за болки ниско в корема? Лекарства и хапчета без рецепта.

Господарката на града Атина – богиня Атина

Връзката между Атина и града, носещ нейното име, е дълбока и многопластова. Според легендата, градът получава своята покровителка след състезание между Атина и Посейдон за властта над селището. Двамата богове трябвало да дарят на жителите най-ценния дар. Посейдон ударил с тризъбеца си скалата на Акропола и от нея бликнал солен извор. Атина забила копието си в земята и от него израснало първото маслиново дърво. Царят на града, Кекропс, избрал дара на Атина, тъй като маслиновото дърво предлагало храна, масло и дървен материал. Този мит отразява трансформацията на древното общество от морска към земеделска икономика.

След победата си Атина става главно божество на града. Нейният величествен храм, Партенонът, е построен на Акропола като символ на нейната закрила и мощта на града. В него е поставена внушителната статуя на богинята, изработена от злато и слонова кост от скулптора Фидий. Атиняните вярвали, че докато статуята на богинята е в града, той ще бъде непревземаем. Култът към Атина става централен за идентичността на града, а нейните празници, особено Панатенеите, се превръщат в най-важните обществени събития.

Богиня Атина. Покровителка на героите

Атина е известна в древногръцката митология като закрилница на много герои, на които помага със своята мъдрост и стратегически съвети. Особено забележителна е нейната подкрепа към Одисей, чиято находчивост и хитроумие тя високо цени. По време на дългото му пътуване към дома, тя го напътства и закриля, появявайки се често пред него в различни образи. Когато Одисей най-накрая достига бреговете на феакийците, Атина се намесва лично, като се явява в съня на принцеса Навзикая, за да осигури спасението му.

Богинята помага и на Персей в неговата опасна мисия да убие Медуза, като му дава полирания си бронзов щит, чрез който той успява да види отражението на горгоната, без да се вкамени от погледа ѝ. Тя съветва и Аргос при строежа на кораба Арго, с който Язон и аргонавтите предприемат своето пътешествие за Златното руно. На Херакъл помага в много от неговите подвизи, особено в борбата му с Немейския лъв и когато трябва да държи небесния свод. След като Херакъл изпълнява всичките си подвизи, именно Атина го отвежда с колесницата си на Олимп за неговото обожествяване.

богиня атина 03

Още нещо интересно ТУК: Безплатен продуктов ключ за microsoft office 365. Различни варианти, които работят!

Митове за наказания от богиня Атина

В митологията Атина е известна и с това, че налага сурови наказания на онези, които я предизвикват или обиждат. Един от най-известните примери е историята с Арахна, изкусна тъкачка, която се осмелила да предизвика богинята на състезание по тъкане. Въпреки че творбата на Арахна била съвършена, тя изобразила боговете в компрометиращи ситуации, което разгневило Атина. Богинята превърнала девойката в паяк, осъден вечно да тъче.

Друга известна история е тази за Тирезий, който случайно видял Атина да се къпе. За да защити своята непорочност, тя го ослепила, но после, трогната от молбите на майка му, дарила го със способността да разбира езика на птиците и да предсказва бъдещето. Подобна е съдбата и на Медуза, която според една по-късна версия на мита била красива жрица в храма на Атина, докато Посейдон не я обезчестил там. Атина, разгневена от оскверняването на храма си, превърнала косите на Медуза в змии, а погледът ѝ започнал да вкаменява всеки, който го срещне.

Троянската война и богиня Атина

По време на Троянската война Атина играе ключова роля, като застава на страната на гърците. Нейната вражда с троянците започва с известния съд на Парис, където тя губи състезанието за златната ябълка от Афродита. В самата война богинята активно подпомага гръцките герои, особено Диомед, който в отсъствието на Ахил се проявява като най-ефективният гръцки воин. Тя му помага в множество битки, продължавайки традицията да покровителства неговия род, започнала още с баща му Тидей.

Решаваща е намесата на Богиня Атина и в дуела между Ахил и Хектор, където тя, приемайки образа на брата на Хектор – Деифоб, подмамва троянския герой да се изправи срещу Ахил. Когато разбира измамата, вече е твърде късно и Хектор загива. След падането на Троя обаче Атина се разгневява на гърците заради светотатството на Малкия Аякс, който изтръгва Касандра от нейния храм. В отмъщение тя праща буря, която разпръсква гръцкия флот на връщане към дома. Според някои версии тъкмо това е причината Одисей да се лута десет години, преди да се завърне в Итака.

богиня атина 02

Вижте и ТОВА: Иво Прокопиев – богатство. Химимпорт, Весела Кюлева и тимаджиите. Какво научихме от Папагал за него.