Подаръци за нов дом | Традиция

Подаръци за нов дом. Традиция и най-древни традиционни подаръци.

Подковата е сред най-автентичните традиционни дарове, чиито корени достигат до древните славянски и прабългарски времена. Преди подковата, нашите предци са използвали рога на елени или диви кози като защитни амулети над входа. Те са символизирали мъжката сила и закрилата на дома. По-късно металната подкова е поела тази роля, като е добавила и символиката на ковашкия занаят – един от най-почитаните в древността.

Живите растения в традиционната култура са били представени от здравец, босилек и чемшир. Здравецът е бил задължителен елемент при освещаване на нов дом, докато босилекът е служел за прочистване на пространството от зли сили. Чемширът, като вечнозелено растение, е символизирал дълголетие и устойчивост. Съвременният бамбук на щастието е нова интерпретация на тази древна традиция.

Традиционни практични дарове

Кухненските комплекти имат своя древен аналог в традиционната българска керамика. Глинените паници, стомни и гърнета са били не само практични, но и натоварени със символично значение. Особено ценени са били съдовете, изработени специално за новия дом, върху които грънчарят е вплитал благословии и пожелания в орнаментите.
Спалното бельо в традицията е било представено от тъкани на ръчен стан покривки, черги и престилки. Тези текстилни изделия са били създавани с много труд и любов, често украсени със символи за плодородие и благоденствие. Особено ценени са били даровете, изработени от майката за дъщеря или от свекървата за снаха.

По-нови традиционни елементи

Иконите и религиозните символи са заменили по-древните езически амулети като Ръката на Фатима. В българската традиция защитата от урочасване се е осъществявала чрез червен конец, чесън или сини мъниста, които и до днес се използват в някои региони.

Мраморните слонове са съвременна интерпретация на древните каменни фигури, които са се изработвали от местни материали. В традицията ни по-скоро се срещат изображения на елени, мечки или орли, които са били символи на сила и закрила.

Най-нови интерпретации

Домакинските уреди са модерен заместител на традиционните инструменти за поддържане на дома като метли от върбови клонки (за прочистване на пространството) и медни съдове (за готвене и съхранение).

Картините в традиционния дом са били представени от тъкани гоблени и килими със сложна символика. Всеки мотив в тях е носел определено послание за благополучие и закрила.

Стенните часовници нямат директен традиционен аналог, тъй като измерването на времето в традиционния български бит е следвало природните цикли. Всъщност, в много региони часовникът се е считал за нежелан подарък, тъй като символизира отброяване на времето.

Ароматните свещи имат своя традиционен аналог в тамяна и билковите китки, които са се използвали за прочистване на пространството и привличане на добра енергия. Определени билки като мащерка, риган и лавандула са се сушели и поставяли в новия дом за aromа и защита от зли сили. Дайте и вие идеи ТУК!!

Вижте и ТОВА: Как Тити Папазов (известният женомразец) свалил жена си.

Молим, коментирайте!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *